1 ( 9 ) 2012

Zmiany w Konstrukcji Systemu Emerytalnego w Polsce

System emerytalny stanowi niezwykle ważną kwestię społeczną. Od jego konstrukcji zależy wysokość środków jakimi będziemy dysponować w momencie przejścia na emeryturę. W części pierwszej przedstawione zostały przyczyny wprowadzenia reformy systemu emerytalnego w Polsce w 1999 roku. Opisując trendy zachodzące w społeczeństwie polskim, odpowiada na pytanie dlaczego system repartycyjny nie spełniłby swojej funkcji w naszym kraju. Druga część poświęcona jest charakterystyce mieszanego systemu emerytalnego, który obowiązuje w Polsce od 1999 roku. W części trzeciej opisane zostały zmiany w systemie emerytalnym po wejściu w życie ustawy z dnia 25 marca 2011 roku.

There’s No Business Like Sex Business, Czyli Historia Prostytucji

Prostytucja jest zjawiskiem towarzyszącym ludziom od czasów najdawniejszych, wraz z upływem czasu przybierała różne formy. Niejednokrotnie władze próbowały zwalczyć ten proceder, jednak każda próba okazywała się nieskuteczna. Mówi się, więc o fenomenie prostytucji. Jak wyglądały początki nierządu, jak zjawisko to prezentowało się w poszczególnych epokach? Tekst przedstawia dzieje prostytucji od czasów starożytnych po współczesne, od promiskuityzmu (bezładu płciowego) po sponsoring.

Urządzenie Wykrywające Spirytus Metylowy w Alkoholu

Alkohol towarzyszy człowiekowi praktycznie od zarania dziejów, pełniąc przeróżne funkcje w życiu człowieka i zachodzących zmianach społecznych. Wraz z wkroczeniem alkoholu w historię ludzkości, wkroczyły również niebezpieczeństwa z nim związane. Dotychczas rozpatrywano wszelakie problemy związane z patologiami jakie za sobą może pociągnąć alkohol, z niebezpieczeństwem, wykrywaniem i prewencją przed spożywaniem (niewłaściwej) ilości alkoholu. Tematem tej pracy jest zaś prewencja przed zatruciem alkoholem metylowym, czyli w szczególności wykrywanie alkoholu metylowego w alkoholu przeznaczonym do spożycia, a tym samym prewencja przed zatruciem osób spożywających alkohol oraz tworzeniem szkodliwych podróbek. W szczególności podamy modele/sposoby umożliwiające wykrycie alkoholu metylowego.

Rozwój Laptopa

Polskie przysłowie mówi: „nie od razu Kraków zbudowano”. Cóż, laptop jest zwyczajnym urządzeniem codziennego użytku. Towarzyszy nam niemal przez cały dzień – pozwala na kontakt ze znajomymi, dla niektórych jest środkiem pracy, a dla innych źródłem rozrywki. Tworzony był przez dziesięciolecia, aby osiągnąć dzisiejszy kształt i funkcjonalność.

W jakim celu zastanawiamy się nad jego historią? Inne przysłowie mówi: „kto nie zna swojej historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. W tym przypadku możemy to skomentować inaczej… Możemy cieszyć się tym, co mamy i w tym trwać, a także możemy sami tworzyć nową historię realizując jeden wspólny projekt: ROZWÓJ KOMPUTERYZACJI. Aby to osiągnąć trzeba zadać sobie pytanie: co już zostało zrobione, co się „nie przyjęło”, a co jest szukane, badane i opracowywane.

Kilka Słów o Grafice Komputerowej

Każdy pasjonat poświęca wiele uwagi zachodzącym zmianom, ale nie każdy zdaje sobie sprawę jak wiele swojej pasji zawdzięczamy. Więcej, jak bardzo niektóre zmiany wpływają na naszą codzienność. Dla każdego pasjonata grafiki nie tylko istotne są zachodzące zmiany, ale ich tempo i kierunek. Dlaczego? Bo za zmianami można nadążać lub je tworzyć. Aby je tworzyć – potrzebujemy śledzić i ingerować w ich kierunki.

Dziecko i Sęp

Artykuł jest głębsza analizą fotografii. Znajdują się w nim pytania wraz z proponowanymi odpowiedziami. Celem analizy było odkrycie ukrytych znaczeń jakie można odczytać z fotografii. Ocenie poddane zostało zachowanie fotoreportera oraz wpływ na jego psychikę. Zbadany został wpływ zdjęcia na rozwiązanie problemu głodu w Afryce.

Analiza Dyskursu Medialnego Kampanii Promujących Elektroniczne Faktury:  Działania Proekologiczne czy Dyskretne Cięcie Kosztów?

W dobie XXI wieku innowacyjne rozwiązania technologiczne stają się coraz bardziej popularne, a nowoczesne wdrożenia finansowe w zakresie bankowości i rachunkowości są już codziennością. Polskie firmy coraz śmielej wystawiają elektroniczne faktury, których erę w Polskiej rachunkowości zapoczątkowała Telekomunikacja Polska. Początkowo w jej ślady poszło kilka znanych sieci telefonii komórkowej, a obecnie duża liczba polskich firm przymierza się do wprowadzenia e-faktur jako standardowego sposobu dokumentowania i rozliczania płatności.

Analiza dyskursu medialnego, w poniższej pracy, dotyczyć będzie działań promocyjnych, związanych z e-fakturą, prowadzonych przez Telekomunikację Polską na przełomie ostatnich 4 lat. Metodologia, która została użyta w poniższym opracowaniu to krytyczna analiza dyskursu medialnego dlatego, że najskuteczniej pozwoli na ukazanie ukrytych założeń kampanii.

Ocena Wiarygodności Informacji na Przykładzie Internetu

Internet jest jednym z najwygodniejszych wynalazków ludzkości. Można w nim znaleźć wiele informacji. Jednak wiele z nich nie jest prawdziwa i może nas wprowadzić w błąd. Wszystko zależy od nas samych i naszej umiejętności weryfikacji informacji, choćby pochodzących z tak często wykorzystywanej Wikipedii. Bo spontaniczności i wolności Internetu nie można powstrzymać.

„American Pie” w Konteście „Kompleksu Portnoya”

Co może łączyć dwa pozornie niezwiązane ze sobą wytwory kultury, powstające w znacznej odległości czasowej od siebie? Czy głupia, młodzieżowa komedia może zawierać w sobie odniesienia do dramatycznej historii sprzed 40 lat? Z pewnością taki. I tego typu powiązania, pojawiające się pomiędzy „American Pie” (części pierwsza) i „Kompleksem Portnoya” Philipa Rotha, zostały przeanalizowane w tym artykule.

Pobierz PDF