2 ( 3 ) 2010

Lobbing, jako skuteczna forma reprezentowania interesów w Brukseli

W pracy przedstawiona zostanie próba odnalezienie odpowiedniej definicji lobbingu oraz skali i znaczenia tego zjawiska w Brukseli. Bardzo ważną kwestią jest skuteczne lobowanie. Dlatego nie każdy może być lobbystą, a posiadanie odpowiednich cech i wiedzy jest rzeczą kluczową. Opracowanie podparte jest praktyczną wiedzą zdobytą od pracowników instytucji, które zawodowo zajmują się lobowaniem w Brukseli. Zostaną przestawione także przykłady organizacji lobbingowych.

Żywność Genetycznie Zmodyfikowana

Praca wyjaśnia czym są organizmy transgeniczne i jaka jest ich historia. Przeprowadzona analiza dotyczy m. in. takich aspektów tematu jak hodowla organizmów transgenicznych, stosowane metody mutacji genetycznych, statystyka dotycząca powszechności upraw i spożycia poszczególnych rodzajów żywności modyfikowanej genetycznie w Polsce i na świecie. W pracy przedstawiono liczne przykłady organizmów transgenicznych także tych, które zostały stworzone w Polsce. Autor przytoczył sondaże opinii społecznej obrazujące nastawienie Polaków do tematu GMO. W podsumowaniu, opierając się na obszernym piśmiennictwie, przedstawiono wady i zalety żywności modyfikowanej genetycznie.

Rozstępy – Problem nie tylko kobiet

Rozstępy, czyli wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry są problemem nie tylko kobiet i nastolatków. Pojawiają się też coraz częściej u dorosłych mężczyzn. Nie jest to problem uciążliwy, ale na pewno nieestetyczny. Rozstępy trudno usunąć, dlatego znacznie lepiej jest im zapobiegać niż je leczyć. W celu profilaktyki wskazane jest stosowanie preparatów na rozstępy, wprowadzanie zdrowej diety, unikanie częstych wahań wagi a także właściwy dobór aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że z dolegliwością tą można walczyć, choć wymaga to cierpliwości. Istnieje szereg metod niwelowania rozstępów, począwszy od stosowania preparatów profilaktyczno- leczniczych, poprzez zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub dermatologii estetycznej (np. peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia, laseroterapia), skończywszy na interwencji chirurgicznej w gabinecie chirurgii plastycznej, polegającej na wycięciu fragmentu skóry dotkniętego zmianą.

Różnorodność i znaczenie masażu w kosmetologii

Praca opisuje zastosowanie masażu w kosmetologii. Podkreślone zostaje wykorzystanie różnych technik masażu w gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej, wraz z wyjaśnieniem roli jaką pełnią poszczególne typy masażu: liftingujący twarzy, antycellulitowy, relaksacyjny, ajurwedyjski, bańkami, kobiet w ciąży i po porodzie. Część pracy poświęcona jest wywiadowi przeprowadzonemu na terenie miasta Rzeszowa. Wywiad dotyczy korzystania z masażu na terenie miasta.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – problem, który może dotyczyć każdego z nas

Problem zakażenia HCV jest dużym wyzwaniem dla ochrony zdrowia. Wymaga nakładów finansowych, zarówno jeśli chodzi o badania diagnostyczne, jak i samo leczenie. Coraz lepsza dostępność testów diagnostycznych sprawia, iż u coraz większej liczby osób zakażenie jest rozpoznawane, co może zmniejszyć transmisję tego wirusa. Wprowadzenie testów typu antygen/przeciwciało skraca okres okienka serologicznego, co może pomóc w rozpoznawaniu zakażenia HCV już we wczesnym okresie. Opanowanie problemu zakażeń HCV wymaga kompleksowych działań, natomiast leczenie osób zakażonych tym wirusem – doświadczonego personelu medycznego oraz zapewnienia właściwych środków na ten cel.

Turystyka wiejska formą rekreacji i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych

Celem pracy jest przedstawienie możliwości uprawianie turystyki przez osoby niepełnosprawne na terenach wiejskich i wskazanie jej pozytywnego oddziaływania na turystów o specjalnych potrzebach.

W pracy wykorzystano obserwacje poczynione w trakcie wyjazdów turystycznych z osobami niepełnosprawnymi oraz technikę bezpośredniego wywiadu, uzupełniając całość odpowiednio dobraną literaturą.

Pobierz PDF